Nerden geldi bu tütsü merakı :)


Tütsünün Faydaları Nelerdir? Evde Tütsü Yakmak Ne İşe Yarar?

Tütsü, yakıldığı andan itibari ile etrafa yaydığı hoş koku ile tüm gönülleri hoş etmesi ile bilinir. Tütsünün, güzel kokusu ile insanın içini rahatlatıcı etkisi vardır. Fakat tütsünün tek faydası insanın içini rahatlatması değildir. Tütsü birçok faydaya sahiptir. Depresyondan korumaktan, üst solunum yolu hastalıklarını önlemeye kadar birçok alanda tütsü etkili bir maddedir diyebiliriz. Peki ya tütsünün faydaları nelerdir? Evde tütsü yakmak ne işe yarar?,

Tütsü, oldukça eski bir maddedir. M.Ö. 3000'lere kadar kullanımı bulunduğu gibi, dini seremoni ve ritüellerde çoklukla kullanılmıştır. Tütsüler, çok ama çok uzun zaman boyunca meditasyon, kötü ruhu kovmak, kötü kokuları bastırma, ferahlama ve çakra açma işlemlerinde kullanılagelmiştir. Tütsüler, Bizans, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Arap yarımadasında yaygın kullanılarak bir kültür haline gelmiştir.

 

Tütsü Yakmak Psikolojiyi Nasıl Etkiler?

Öncelikle, piyasada çok fazla tütsü satışı gerçekleşmektedir. Her tütsü, aynı etkiyi göstermez. Tütsünün kalitesine de bağlı olarak kişiler pozitif etki alırlar. Fakat yakılan tütsü ne kadar kaliteliyse bu fayda da buna eş oranlı olarak artar.

Tütsünün en önemli katkısı, insanı zihinsel olarak pozitif bir hale getirmesidir. Özellikle bulunulan ortamdaki negatif enerjinin pozitif enerjiye dönüştürülmesine imkan sağlar. Bu şekilde, kişinin zihnini boşaltır, stres ve gerginliği alır, anksiyeteyi önemli oranda düşürür.

Ortamdaki negatif enerjinin etkilerini ortadan tamamen kaldırarak sağlıklı ve rahat bir şekilde nefes alabilecek bir alan yaratır. Özellikle hayırsız düşüncelerin kişinin zihnine kazındığı dönemlerde, özel olarak hazırlanan tütsüler bu durumu tamamen tersine dönüştürebilmektedir. Bu nedenle günümüzde bol bol tütsü çeşitleri, farklı özellikler ve kokularıyla beraber, birçok farklı alanda ve ortamda yaygın şekilde kullanılıyor.


Tütsünün Faydaları Nelerdir?

Tütsü yakmanın bilinen birçok faydası vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

 • Tütsü yakmak negatif etkileri yok ederek zihinsel anlamda kişinin rahatlayıp gevşemesini sağlar.
 • Stres, kaygı gibi birden fazla zihinsel problemin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Cinsel istikrarı arttırır. Performans yükselir.
 • Bulunan ortamdaki rahatsız edici kokuları uzaklaştırır.
 • Zihinsel olarak kişiyi rahatlatarak odaklanmasına imkan tanır.
 • Rahat nefes alma sağlar. Kan basıncı ile kolestrol dengeli olur.
 • Kişide yarattığı zihinsel rahatlama, pozitif bir bakış açısı olarak geri döner. Bu da sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamaya imkan tanır.

Evde Tütsü Yakmak Ne İşe Yarar?

Evde Tütsü yakmak özellikle ortamdaki kötü kokunun yüksek bir oranla arındırılması noktasında fazlaca etkilidir. Aynı zamanda çeşitli sinek ve böcek türlerinin de evlerden ırak olmasını sağlar. Tütsüler Bu yönüyle özellikle son zamanlarda oldukça fazla tercih edilir hale geldi.

Ayrıca vücudun gevşemesine, gün içinde stresin azalması ile beraber yorgunluğun atılmasına imkan veren tütsü, aynı zamanda baş ağrılarını hafifleterek depresyon gibi manevi sıkıntıların üstesinden gelmede kişiye yardımcı olur. Bu şekilde evin birçok farklı noktasında değişik kokulara sahip tütsü çeşitlerini yakmak mümkündür. Böylece tütsü yakılan yerin yapısına ve özelliklerine de bağlı olarak, odanın amacına uygun şekilde tütsüler almak ve değerlendirmek önemlidir. Günümüzde birçok farklı yerde birçok farklı çeşide sahip tütsüler satılmaktadır.

Hangi Tütsü Ne İşe Yarar?

Tütsüler bilindiği gibi çeşit çeşittir. Bu tütsülerden popüler olan bazılarını sizler için inceledik.

1-) Tarçın Tütsüsü: Bu tütsü, odaklanmayı arttırıcı etkiye sahiptir ve başarı için de kullanılabilir. Aynı zamanda tarçın tütsüsünü bolluk, bereket ritüellerinde de kullanmak mümkündür. Tarçın tütsüsü bilinci uyararak kararsızlıklardan da kurtulmanıza olanak tanır. Aynı zamanda doğru kararlar almanıza yardımcı olur.

2-) Gül Tütsüsü: Bu tütsü, bulunulan ortamın sevgi frekansı ile dolmasını sağlar. Odaklanma, enerjiyi yükseltme ve kararlı olmak için gül tütsüsü kullanılabilir. Aynı zamanda yasemin tütsüsünden aşk ritüellerinde ve meditasyonlarında fayda sağlayabilirsiniz.

3-) Yasemin Tütsüsü: Bu tütsü, aşk ritüellerinde sıklıkla kullanılır. Siz de bu tütsüyü yakarak aşkın size doğru geliyor olduğunu hayal edebilirsiniz. Kötü ruh halini pozitif bir hale dönüştürmek için de yasemin tütsüsünden sıklıkla yararlanılır. Yasemin tütsüsü, özellikle biyoenerji çalışmalarında çok etkilidir.

4-) Lavanta Tütsüsü: Bu tütsü, anksiyete karşıtıdır. Lavanta tütsüsünü yaktığınız zaman, ortamdaki tüm gerginlik yok olur. Daha sakin ve huzurlu bir şekilde uyumak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Uyumadan önce lavanta tütsüsü yakılıp oda temizlenmeli ve yatak toplu olmalıdır! Meditasyonlarda, yoga ve enerji çalışmalarında gevşemeyi ve rahatlamayı sağlamaktadır. Aynı zamanda lavanta tütsüsü, harika kokusuyla insana kendini çok iyi hissettirir.

5-) Sandal Ağacı Tütsüsü: Bu tütsü, odunsu bir kokuya sahip olmasıyla bilinir. Ortamda bulunan enerjiyi yumuşatır. Affetme meditasyonlarında sıklıkla kullanılan sandal ağacı tütsü, barış ve odaklanmayı çağrıştırarak kişiye faydalı olur.

 

6-) Polo Santo Ağacı Tütsüsü: Bu tütsü, üst solunum yollarında meydana gelen ve gelebilecek olan hastalıklara karşı etkilidir. Kişiyi olumsuz enerjilerden korur. Bedeni sakinleştirerek ve ağrıyı dindirici bir etkiye sahiptir. Bu tütsü ayrıca, ortamda siniklerin uçuşmasını engelleyerek kişileri büyük bir rahatsızlıktan kurtarır.

Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bilinen çok fazla tütsü türü vardır. Aşağıda en bilinen ve en yaygın kullanılanları sizlerle paylaştık.

 • Sandal Ağacı tütsüsü
 • Sedir Tütsüsü
 • Lavanta Tütsüsü
 • Vanilya Tütsüsü
 • Gül Tütsüsü
 • Ardıç Tütsüsü
 • Hindistan Cevizi Tütsüsü
 • Meditasyon Tütsüsü
 • Leylak Tütsüsü
 • Mint (Nane) Tütsüsü
 • Öd Ağacı Tütsüsü
 • Palo Santo Tütsüsü
 • Reyhan Tütsüsü
 • Ada Çayı Tütsüsü
                                  Taze Çekilen Baharatlar         1000 TL üzeri siparişler ücretsiz teslimat        Haftalık İndirim Kuponları                 Piyasadaki en iyi fiyat
 
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.